Pamiętaj! Bezpieczny pieszy to świadomy pieszy - Aktualności - KPP Strzelce Opolskie

Aktualności

Pamiętaj! Bezpieczny pieszy to świadomy pieszy

Data publikacji 12.05.2017

Jak ważne na drodze jest zachowanie kierowcy i pieszego, opolscy policjanci przypominają w trakcie każdego spotkania z mieszkańcami Opolszczyzny. Na prelekcjach czy piknikach rodzinnych, funkcjonariusze uświadamiają uczestników, ile może kosztować chwila nieuwagi czy roztargnienie na drodze. Wśród różnych form profilaktyki znalazł się także spot mówiący o bezpieczeństwie pieszych pt. "Bezpieczny pieszy to świadomy pieszy".

Materiał wyprodukowany został przez Fundację Opolska Jazda oraz Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. Wszystko po to, by uczestnicy ruchu drogowego byli świadomi, że z pozoru zwykłe roztargnienie i nieuwaga na drodze, mogą doprowadzić do tragedii.  

Początkiem 2015 roku opolscy policjanci wdrożyli program „Poprawa bezpieczeństwa pieszych”. Dotyczy on trzech obszarów - ujawniania wykroczeń popełnianych przez kierujących wobec pieszych i samych pieszych, edukacji i infrastruktury drogowej.

Z policyjnych danych wynika, że 80 procent wypadków drogowych leży po stronie kierowców. Najczęstszą przyczyną takich wypadków jest nieustąpienie pierwszeństwa na przejściu dla pieszych oraz nieprawidłowy przejazd przez przejście np. na czerwonym świetle lub gdy pieszy nie opuścił jeszcze przejścia.

Z kolei najczęstsze błędy popełniane przez pieszych to wchodzenie na jezdnię przed nadjeżdżający pojazd, przechodzenie w miejscu niedozwolonym czy też chodzenie nieprawidłową stroną jezdni.

Wypadki z udziałem pieszych za lata 2014-2017

lata

Ilość wypadków

ranni

zabici

2014

158

137

30

2015

132

129

19

2016

157

148

18

I kwartał 2017

26

22

5

Od kilku już lat, policjanci w całym kraju, prowadzą działania ukierunkowane na niechronionych uczestników ruchu drogowego. W ramach każdej takiej akcji policjanci zwracają uwagę na zachowanie kierowców w stosunku do pieszych oraz na to czy piesi sami nie łamią zasad ruchu drogowego.

Funkcjonariusze przy każdej okazji uświadamiają mieszkańców regionu, że każdy uczestnik ruchu drogowego musi zachowywać się odpowiedzialnie, bowiem błędy popełnione na drodze, niestety mogą kosztować ludzkie życie.

Ładowanie odtwarzacza...