Aktualności

Nie daj się kieszonkowcom!

Data publikacji 26.05.2017

"Sztuczny tłok", "na kosę", "zza parawanu" - to tylko niektóre metody złodziei kieszonkowych. Kradną w centrach handlowych, targowiskach miejskich, autobusach, pociągach i na dworcach. Policjanci przypominają mieszkańcom jak uchronić się przed kieszonkowcem.

Kradzieże kieszonkowe są specyficznym rodzajem przestępczości, bardzo trudnym do zauważenia przez osoby postronne. Sam pokrzywdzony często po pewnym czasie stwierdza, że został okradziony. Z analiz policyjnych wynika, że kieszonkowcy zazwyczaj działają w grupie. Kradną w sklepach, autobusach, pociągach i na dworcach kolejowych czyli w tych miejscach gdzie jest duże skupisko ludności. Okradają pasażerów i klientów sklepów z pieniędzy, kart bankomatowych czy  dokumentów.

Ofiarami kradzieży stać się mogą zarówno mężczyźni, trzymający portfele w tylnej kieszeni spodni, jak i kobiety, które trzymają pieniądze w przewieszonych przez ramię torebkach. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i nie popełniać błędów, które w ciągu kilku sekund bezlitośnie wykorzystują kieszonkowcy.

Aby nie paść ofiarą kieszonkowców:

- nie zabierajmy ze sobą dużych kwot pieniędzy, zbędnych kart kredytowych, dokumentów oraz przedmiotów wartościowych. Jeżeli już musimy je wziąć, to trzymajmy je w zapiętych wewnętrznych kieszeniach kurtki,

- niezbędną gotówkę podzielmy na mniejsze kwoty i schowajmy je w kilku miejscach - pozwoli to zmniejszyć ryzyko utraty całej kwoty!

- trzymajmy torbę lub saszetkę przed sobą, zawsze zapiętą, w taki sposób aby cały czas była pod naszą kontrolą,

- nie nośmy rzeczy wartościowych i portfela w reklamówkach, w tylnej kieszeni spodni i w zewnętrznych kieszeniach płaszcza czy kurtki,

- przechowujmy klucze do mieszkania w innym miejscu niż dokumenty z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść mieszkanie, zanim zdążymy zareagować,

- nawet na chwilę nie pozostawiajmy bez opieki torby oraz wierzchnich ubrań,

- bądźmy czujni, interesujmy się tym co się wokół nas dzieje. Złodzieje często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież,

- nie pozostawiajmy w pojeździe przedmiotów wartościowych: nawigacji GPS, telefonów komórkowych, torebek itp. Samochód warto zaparkować w miejscu widocznym i oświetlonym.

W sytuacji zagrożenia - usiłowanie kradzieży kieszonkowej - wszczynaj alarm! Głośny okrzyk zwracający uwagę innych osób potrafi skutecznie zniechęcić złodzieja.

Pamiętajmy, że najlepszą ochroną przed staniem się ofiarą przestępstwa jesteśmy my sami, nasza wyobraźnia i świadomość ewentualnego zagrożenia. Zawsze, gdy mamy podejrzenia i obawy o nasze bezpieczeństwo powinniśmy o tym natychmiast powiadomić policjantów.

  • Nie daj sie kieszonkowcom!
  • Nie daj sie kieszonkowcom!
  • Nie daj sie kieszonkowcom!
  • Nie daj sie kieszonkowcom!
Powrót na górę strony