Aktualności

Strzeleccy policjanci brali udział w Edukacyjnym Pikniku Ekologicznym

Data publikacji 04.10.2023

Strzeleccy policjanci brali udział w Edukacyjnym Pikniki Ekologicznym. Wydarzenie to zorganizowano w dniu 28 września br z okazji 35-lecia działalności parków krajobrazowych, przy domu pielgrzyma na Górze św. Anny. Edukacyjny Piknik Ekologiczny, skierowany był dla dzieci i młodzieży, głównie uczniów szkół z terenu województwa opolskiego, w tym z powiatu strzeleckiego, a także seniorów. Mundurowi dla najmłodszych oraz dla seniorów zorganizowali stanowisko, gdzie przypominali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Oprócz tego dzieci mogły wsiąść do policyjnego radiowozu oraz spotkać się z funkcjonariuszami i psem służbowym Uzi.

W miniony czwartek, 28 września, strzeleccy policjanci brali udział w Edukacyjnym Pikniku Ekologicznym, gdzie mieli okazję spotkać się z młodzieżą oraz seniorami, a dzięki temu przypomnieć tym grupom jak zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jak zawsze ogromną sympatią dzieci i rodziców cieszył się policyjny pies służbowy - Uzi. Psy służbowe w Policji wykorzystywane są nie tylko do patrolowania i tropienia, ale także do wyszukiwania zapachów narkotyków. Takim specjalistycznym psem do narkotyków jest właśnie nasza czworonożna funkcjonariuszka Uzi, która zaprezentowała swoje umiejętności w tropieniu schowanych wcześniej przez jej przewodnika sączków z zapachem substancji odurzających. Najmłodsi i ich najbliżsi z wielkim entuzjazmem przypatrywali się jej „pracy”, a po pokazie mogli pogłaskać czworonoga oraz "zasypywali” jej przewodnika pytaniami o tresurę i umiejętności, jakie posiada pies.

W trakcie spotkania uczestnicy otrzymali dużą dawkę wiedzy na temat najczęściej występujących zagrożeń w ruchu drogowym. Udzielali wskazówek, takich jak:

Nie wolno:

- wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem. Nawet na przejściu dla pieszych;
-  przechodzić przez jezdnię w miejscu ograniczonej widoczności lub w pobliżu takiego miejsca, na przykład na zakrętach, wierzchołkach wzniesień;


-  wychodzić na jezdnię zza pojazdu lub przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
- przebiegać przez jezdnię nawet w miejscach wyznaczonych dla pieszych;
-  zatrzymywać się na jezdni lub bez uzasadnionej przyczyny zwalniać kroku podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;
-  wchodzić na tory, gdy zapory są opuszczone lub ich opuszczanie zostało rozpoczęte;
- przechodzić przez jezdnię w miejscach, w których umieszczone są urządzenia zabezpieczające (np. barierki, łańcuchy) oddzielające drogę dla pieszych lub chodnik od jezdni, nawet jeśli są po drugiej stronie drogi.

Policjanci rozdawali uczestnikom odblaski zwracając przy tym uwagę, że noszenie elementów odblaskowych jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy jest niedostateczna widoczność. Jeśli osoba jest słabo widoczna na drodze, łatwiej może zostać potrącona przez samochód. Nawet niewielki element odblaskowy na ubraniu, plecaku, torbie może uratować życie i zdrowie.

Seniorzy oczywiście również dostali od mundurowych wiele cennych rad. Przypomnieli jak rozpoznawać zagrożenia, na które mogą być narażeni w sieci. Policjanci mówi o sposobach działania oszustów w Internecie. Komunikacja, zakupy, czy rozrywka, to tylko niektóre z wielu udogodnień z jakich na co dzień korzystamy za pośrednictwem Internetu. Niestety, korzystanie z sieci niesie za sobą też ryzyko. Oszustwa przy dokonywanych zakupach, wyłudzenia kodów BLIK, kradzieże kont i mnóstwo fałszywych informacji to jedne z wielu zagrożeń na jakie jesteśmy narażeni w Internecie. Dlatego tak ważna jest nasza wiedza i podnoszenie świadomości z jakimi zagrożeniami możemy się spotkać.

Mundurowi promowali funkcjonalność aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. podczas spotkania.  Osoby starsze coraz liczniej i chętniej korzystają z tej formy wymiany informacji z funkcjonariuszami. Policjanci tłumaczyli uczestnikom spotkań jak działa aplikacja. Udzielali instruktarzu jak ją używać. Jest ona na tyle przejrzysta, że jej obsługa nie sprawia większych problemów. Dla seniorów, stanowi szczególne udogodnienie, ponieważ bez wychodzenia z domu mogą zgłosić o problemach występujących w ich miejscu zamieszkania.

Powrót na górę strony