Podsumowanie działań "Bezpieczny majowy weekend" - Aktualności - KPP Strzelce Opolskie

Aktualności

Podsumowanie działań "Bezpieczny majowy weekend"

Data publikacji 07.05.2018

Majowy długi weekend dla wielu Polaków to czas wyjazdów na rodzinne spotkania lub kilkudniowy wypoczynek. Dla funkcjonariuszy był to jednak czas wytężonej służby, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym. Od 27 kwietnia do 6 maja w powiecie strzeleckim doszło do 3 wypadków oraz 18 kolizji drogowych. Funkcjonariusze przebadali ponad 430 kierujących. Zatrzymali 23 kierowców pod wpływem alkoholu.

Od 27 kwietnia Policja prowadziła ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne "Bezpieczny majowy weekend 2018", których celem było zapewnienie nadzoru nad bezpieczeństwem, porządkiem i płynnością w ruchu drogowym.

Dla policjantów ruchu drogowego każdy długi weekend na drogach to czas intensywnej pracy. Patrolowali drogi powiatu strzeleckiego zarówno na głównych ciągach komunikacyjnych jak i drogach lokalnych. Zwracali uwagę na trzeźwość kierujących, prędkość pojazdów i bezpieczeństwo pasażerów. Policjanci sprawdzali, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami, czy mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach.

Tegoroczna aura sprzyjała kierowcom. Niestety nie wszyscy wzięli pod uwagę apele o bezpieczną, rozważną jazdę. 

Podczas prowadzonych działań na drogach powiatu strzeleckiego doszło do 3 wypadków, w których 3 osoby zostały ranne. Odnotowaliśmy 18 kolizji drogowych.

Do poważnego zdarzenia drogowego, na drogach naszego regionu doszło 5 maja, tuż przed godz. 15 na DK 94. Tam, według wstępnych ustaleń policjantów kierujący renaultem 28-latek nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu, chcąc uniknąć najechania na jego tył, gwałtowanie zahamował, wpadł w poślizg, następnie stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się czołowo z 25-letnim motocyklistą. W wyniku zdarzenia 25-latek z obrażeniami został zabrany do szpitala.

Dlatego pamiętajmy - pieszy, rowerzysta, motorowerzysta czy też motocyklista, ma dużo mniejsze szanse w zderzeniu z samochodem. To właśnie ta niechroniona grupa uczestników ruchu drogowego odnosi najcięższe obrażenia.

Należy zaznaczyć, że wciąż główną przyczyną zdarzeń na drogach jest nadmierna prędkość, nie udzielenie pierwszeństwa czy prędkość niedostosowana do warunków drogowych. Funkcjonariusze ruchu drogowego w tym czasie nałożyli ponad 180 mandatów karnych  na kierujących pojazdami, głównie za zbyt szybką jazdę, czy też niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa. Zatrzymali 12 dowodów rejestracyjnych. 2 kierujących straciło uprawnienia za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/ h w terenie zabudowanym.

Podczas tych majowych dni policjanci przebadali na zawartość alkoholu ponad 430 kierujących. Zatrzymali 23 kierujących pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze interweniowali również w trakcie domowych kłótni.

Apelujemy do kierowców o ostrożną jazdę, zgodną z przepisami ruchu drogowego i zdrowym rozsądkiem. Przypominamy wszystkim użytkownikom dróg, że bezpieczeństwo na drogach głównie zależy od nas samych, od decyzji, które podejmujemy.

  • Podsumowanie działań "Bezpieczny majowy weekend"
  • Podsumowanie działań "Bezpieczny majowy weekend"
  • Podsumowanie działań "Bezpieczny majowy weekend"
  • Podsumowanie działań "Bezpieczny majowy weekend"