Za nami połowa wakacji - podsumowanie - Aktualności - KPP Strzelce Opolskie

Aktualności

Za nami połowa wakacji - podsumowanie

Data publikacji 09.08.2017

Dla dzieci i młodzieży to okres wolny od nauki szkolnej, dla dorosłych okres urlopów i wyjazdów na odpoczynek. W tym czasie policjanci dbają o bezpieczeństwo obywateli w szczególny sposób. A wszystko po to, abyśmy z wakacji powrócili tylko z dobrymi wspomnieniami.

Wakacje to czas wyjazdów i zdecydowanie większej ilości autokarów poruszających się po drogach naszego powiatu. Dobrym zwyczajem stało się już kontrolowanie przez policjantów ruchu drogowego autokarów, które zawiozą dzieci na wycieczki czy obozy. W powiecie strzeleckim uruchomiony został punkt kontroli autokarów.

Kontrolę taka może zgłosić każdy - rodzic czy opiekun wycieczki - najlepiej kilka dni wcześniej. W samych Strzelcach Opolskich taki punkt kontrolny znajduje się przy placu Dworca PKS Strzelce Opolskie (Strzelce Opolskie ul. Powstańców Śląskich 26). W przypadku przeprowadzenia doraźnych kontroli wyznaczono parking  w miejscowości Sucha ul. Opolska – punkt kontroli ITD. Do tej pory policjanci skontrolowali 10 pojazdów. Tylko w 1 przypadku ujawniono nieprawidłowości.

Ponadto policjanci ruchu drogowego monitorują bezpieczeństwo na drogach, kontrolując prędkość, stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia dzieci i trzeźwość kierujących. Reagują na przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym, zwracając szczególną uwagę na osoby stwarzające swoją jazdą zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Każdego dnia strzeleccy funkcjonariusze sprawdzają stan trzeźwości kierowców. W trakcie wakacji skontrolowano ponad 1600 pojazdów oraz przeprowadzono blisko 2000 kontroli trzeźwości kierujących. 34  kierowców zdecydowało się na jazdę pod wpływem alkoholu.

Od początku wakacji na terenie powiatu strzeleckiego doszło do 4 wypadków drogowych, w których 4 osoby zostały ranne. W tym czasie, w naszym powiecie odnotowaliśmy 53 kolizje.

Wciąż główną przyczyną zdarzeń na drogach jest nadmierna prędkość, nie udzielenie pierwszeństwa czy prędkość niedostosowana do warunków drogowych. Funkcjonariusze ruchu drogowego w tym okresie nałożyli ponad 760 mandatów karnych  na kierujących pojazdami, głównie za zbyt szybką jazdę, czy też niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa. Zatrzymali 75 dowodów rejestracyjnych. 6 kierujących straciło uprawnienia za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/ h w terenie zabudowanym.

Panujące obecnie wysokie temperatury mają znaczący wpływ na nasz organizm i mogą powodować wydłużenie czasu reakcji, złe samopoczucie, utrudnioną koncentrację czy zaburzenia wzroku.

Przypominamy i apelujemy by kierowcy jak najczęściej korzystali z przerw w trakcie długich podróży, spożywali duże ilości płynów i pamiętali o swoich pasażerach, w szczególności o dzieciach i o nie pozostawianiu ich samych w pojazdach  podczas robienia zakupów. Apelujemy o rozsądek, ostrożność i trzeźwe myślenie podczas letniego wypoczynku.

  • Za nami połowa wakacji - podsumowanie
  • Za nami połowa wakacji - podsumowanie
  • Za nami połowa wakacji - podsumowanie
  • Za nami połowa wakacji - podsumowanie
  • Za nami połowa wakacji - podsumowanie