Aktualności

Dochodzenie czy śledztwo? Kilka słów o służbie "kryminalnych"

Data publikacji 28.11.2022

Policjanci okoliczności zdarzenia w ramach prowadzonego dochodzenia. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie wypadku drogowego, Dochodzenie, śledztwo? Co to tak naprawdę oznacza? I czym zajmują się policjanci dochodzeniowo-śledczy?

Zarówno dochodzenie, jak i śledztwo jest formą postępowania, które prowadzone jest przez policjantów w przypadku popełnienia przestępstwa. O tym, czy organy ścigania prowadzą dochodzenie czy śledztwo decyduje kwalifikacja prawna czynu i wysokość kary, jaką zagrożone jest popełnione przestępstwo.
 
Jednak zarówno w dochodzeniach jak i w śledztwach, policjanci kryminalni wykonują szereg czynności, do których zalicza się m.in. przesłuchania świadka, oględziny miejsca zdarzenia oględziny monitoringu, zabezpieczenia śladów, czy też zatrzymywanie rzeczy pochodzących z przestępstwa. W dochodzeniach zarzuty za popełnione czyny ogłaszają funkcjonariusze Policji, z kolei w śledztwach pierwszy zarzut przedstawia prokurator.
 
Chcesz razem z nami analizować materiał dowodowy, ustalać szczegóły zdarzenia i wykrywać sprawców przestępstw? Jesteś spostrzegawczy, wnikliwy i dokładny? Dołącz do Nas i pełnij służbę w Wydziale Kryminalnym. O szczegóły rekrutacji pytaj w Zespole Kadr i Szkolenia strzeleckiej komendy, pod nr 47 8632 237.
 
Powrót na górę strony