Utraciłeś dokumenty? Zastrzeż je w Banku!
Już w styczniu rozpoczyna się kolejny, XII etap Kampanii prowadzonej przez Związek Banków Polskich. Celem projektu jest uświadomienie Polakom, że trzeba zastrzegać w bankach utracone dokumenty tożsamości. Nie ma znaczenia, czy stało się to w wyniku zgubienia czy kradzieży oraz czy są to dokumenty klienta któregoś z banków albo osoby, która jeszcze z ich usług nigdy nie korzystała.
Kampania rozpowszechnia informacje o Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE w aspekcie korzyści i bezpieczeństwa osób, które utraciły dokumenty tożsamości. Informuje o tym, że istnieje możliwość uniknięcia szeregu przykrych konsekwencji mogących powstać w wyniku utraty dokumentów.
Celem Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE jest poszerzenie wiedzy o potrzebie zastrzegania w bankach utraconych dokumentów tożsamości przez każdą osobę, której taka sytuacja się przytrafiła. Nie ma znaczenia, czy stało się to w wyniku zgubienia czy kradzieży.
Zastrzegać utracone dokumenty powinniśmy wszyscy – niezależnie od tego, czy jesteśmy już klientami jakiegoś banku, czy też nigdy z usług bankowych nie korzystaliśmy.
Dlaczego warto zastrzec utracone dokumenty?
Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy innego dokumentu tożsamości to bardzo poważny problem, mogący doprowadzić do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych.
Co zrobić w przypadku utraty dokumentów?
UTRACONE DOKUMENTY NALEŻY NAJPIERW ZASTRZEC W BANKU – to kilkanascie tysięcy placówek w całym kraju (w wielu z nich nie trzeba nawet mieć konta bankowego). Poniżej przedstawiamy kolejne kroki, które należy wykonać:
- Zastrzeżenie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami.
- Powiadomienie Policji – w przypadku, jeżeli dokumenty utracono w wyniku kradzieży.
- Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu – informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Akcja, którą od kilku lat realizuje Związek Banków Polskich z innymi instytucjami, w tym z Komendą Główną Policji jest niezwykle skuteczna dla bezpieczenstwa obrotu gospodarczego i obywateli. Dzięki wspólnym działaniom, liczba zastrzeganych dokumentów tożsamości regularnie wzrasta. Na koniec września 2017 roku w centralnej Bazie Danych Systemu "Dokumenty Zastrzeżone" zastrzeżonych było 1,8 mln dokumentów tożsamości. Według danych "Raportu o dokumetach infoDok", w ciągu 12 ostatnich miesięcy - udaremniono aż 6,8 tys. prób wyłudzeń kredytów na kwotę ponad 356 mln złotych.
Utrudnij pracę złodziejom. Zapamiętaj i zapisz numer 828 828 828! Wystarczy zadzwonić by zastrzec swoją kartę. Prosty do zapamiętania, dostępny przez całą dobę z każdego rodzaju telefonu i z każdego zakątka świata. Wykonano na niego już blisko ćwierć miliona połączeń od jego uruchomienia w 2014 r.