Aktualności

By droga do szkoły była bezpieczna

Data publikacji 19.09.2023

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego strzeleccy policjanci podejmują działania prewencyjne oraz profilaktyczne mające na celu bezpieczne dotarcie uczniów do szkół i przedszkoli. W ramach akcji „Bezpieczna Droga do Szkoły” funkcjonariusze pełnią służbę w rejonach placówek oświatowych zwracając uwagę na nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu. Rozmawiają także z dziećmi i rodzicami o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Przez cały wrzesień mundurowi podczas spotkań z dziećmi rozmawiają o bezpieczeństwie w szkole oraz podczas drogi do szkoły. Przypominają najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego jakie obowiązują ich przepisy i zasady, m.in. gdzie i kiedy można przejść przez jezdnię, a także jak się zachować kiedy nie ma wyznaczonego przejścia. Policjanci przestrzegają również przed rozmowami z nieznajomymi oraz wsiadaniem z nimi do samochodu.

Również rodzicom policjanci przypominają w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo ich dzieci. Obowiązkiem rodzica jest dopilnować aby dziecko było przewożone w foteliku bezpieczeństwa oraz korzystało z pasów. Powinni oni również zwrócić uwagę na zachowanie dziecka podczas wysiadania z samochodu. Mundurowi zachęcają rodziców do rozmawiania ze swoimi pociechami o zasadach bezpieczeństwa, również na drodze.

Policyjne patrole pełniące służbę w rejonach szkół zwracają uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego, zarówno kierujących, jak i pieszych. Funkcjonariusze przypominają kierującym pojazdami o zachowaniu ostrożności w pobliżu placówek oświatowych, w szczególności w rejonach przejść dla pieszych. Policjanci zwracają też uwagę, czy pojazdy zatrzymujące się przy szkołach nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia, a także na sposób przewożenia dzieci.

Powrót na górę strony