Aktualności

Nieletni na rowerze wjechał pod samochód

Data publikacji 08.11.2023

Czternastolatek wjechał na przejście dla pieszych wprost pod nadjeżdżający samochód. Na szczęście skończyło się na strachu. Aby zapobiec wszelkim zdarzeniom drogowym funkcjonariusze przypominają o zachowaniu szczególnych środków ostrożności i zdrowego rozsądku w rejonie przejść dla pieszych przez rowerzystów, jak i kierowców. Rodzicom przypominamy, że jeśli Wasze pociechy ukończy 10 lat, mogą poruszać się rowerem po drogach publicznych samodzielnie wyłącznie wtedy, kiedy posiada kartę rowerową.

Wczoraj, po godzinie 14.00 na ulicy Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich na oznakowanym przejściu dla pieszych doszło do potrącenia nieletniego rowerzysty. Jak ustalili policjanci pracujący na miejscu zdarzenia, 14 – letni chłopiec jadąc chodnikiem wjechał na przejście dla pieszych wprost pod koła samochodu osobowego. 20– letni kierujący tym pojazdem nie zdążył zareagować i doszło do potrącenia. Na szczęście młody rowerzysta nie doznał poważnych obrażeń ciała. Z uwagi na to, że sprawcą jest osoba nieletnią, sprawą zajmie się teraz sąd. Oprócz tego,14-nastolatek poruszał się po drogach publicznych bez wymaganych uprawnień do kierowania jednośladem, czyli nie posiadał karty rowerowej.

Przypominamy, że zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym, rowerzysta przed wkroczeniem na jezdnię musi się zatrzymać i zsiąść z jednośladu. Po pasach powinien przejść pieszo, przeprowadzając rower przez przejście dla pieszych.

Pamiętajmy, że zupełnie inna sytuacja jest, kiedy obok pasów dla pieszych jest namalowany przejazd rowerowy. W takim wypadku rowerzysta nie musi zsiadać z roweru. Ale nie zwalnia go to z zachowania szczególnych środków ostrożności.

Rodzicu pamiętaj, niepełnoletni rowerzysta, który ukończył 10 lat, może poruszać się rowerem po drogach publicznych samodzielnie wyłącznie wtedy, kiedy posiada kartę rowerową! Jeśli jej nie ma, nie może korzystać z drogi, z jezdni, ścieżki rowerowej czy też chodnika na rowerze. Co gorsza, zgodnie z prawem, nawet pod opieką osoby dorosłej. Dokument ten wydaje nieodpłatnie dyrektor szkoły, która zorganizowała kurs zakończony egzaminem.

Dlatego to rodzice i opiekunowie muszą zadbać o to, aby dzieci miały ten dokument, aby móc cieszyć się bezpieczną i legalną jazdą rowerem. Bezpieczeństwo na drodze jest priorytetem, dlatego zachęcamy dzieci i młodzież do zdawania egzaminów na kartę rowerową, ponieważ jest to klucz do zachowania bezpieczeństwa na drodze i uniknięcia nieprzyjemnych konsekwencji prawnych.

  • Zdjęcie przestawia przejście dla pieszych
  • Zdjęcie przestawia miejsce zdarzenia potracenia pieszego
  • Zdjęcie przedstawia dziecko na rowerze
Powrót na górę strony