Aktualności

Seniorka oszukana metodą ,,na policjanta” straciła 30 tysięcy złotych

Data publikacji 22.02.2024

Mieszkanka gminy Zawadzkie straciła 30 tysięcy złotych w wyniku oszustwa ,,na policjanta”. Oszust podając się za policjanta poinformował ją, że jej pieniądze chcą przejąć przestępcy. Fałszywy policjant polecił seniorce spakować oszczędności, które miała w domu do reklamówki, a następnie pojechać do banku po resztę pieniędzy. Nieświadoma oszustwa kobieta przekazała 30 tysięcy złotych tzw. ”kurierowi”, który przeszedł do jej mieszkania zabezpieczyć jej pieniądze przed oszustami. Po raz kolejny apelujemy o ostrożność i rozwagę!

Wczoraj, do Komisariatu Policji w Zawadzkiem zgłosiła się 81-latka, która została oszukana tzw. metodą „na policjanta”. Jak wynikało ze zgłoszenia do seniorki zadzwonił mężczyzna, który podał się za policjanta. Polecił kobiecie nawet zapisanie sobie jego stopnia służbowego oraz personaliów. Zapytał się jej czy ma jakieś pieniądze, które przechowuje w domu. Kobieta niczego nie domyślając się podała, że ma 30 tysięcy złotych w mieszkaniu, a w banku jeszcze około 20 tysięcy złotych.

Rozmówca przekazał 81-latce, że jej pieniądze są zagrożone, a on ma za zadanie zabezpieczyć je przed oszustami. Kobieta postępowała zgodnie z poleceniami, które wydawał jej fałszywy policjant, czyli miała spakować pieniądze do koperty, a następnie włożyć je do białej reklamówki i oczekiwać na kuriera, który zaraz zjawi się w jej domu. Pod żadnym pozorem nie mogła odkładać słuchawki więc dzięki temu oszust mógł kontrolować, co robi kobieta i być z nią w stałym kontakcie.

Zgodnie z tym, co przekazywał seniorce fałszywy policjant do jej drzwi zapukał mężczyzna, który miał być kurierem. Kobieta przekazała mu swoje oszczędności i wróciła do telefonu, aby kontynuować rozmowę, w której to mężczyzna wydawał jej kolejne polecenia. Zgodnie z nimi, kobieta pojechała do banku, w którym posiadała konto bankowe. Przed wyjazdem miała dokładnie opisać jak dotrze do banku, jaką trasą oraz w co będzie ubrana. Seniorka idąc do placówki bankowej zawróciła i postanowiła wejść do komisariatu Policji, chcąc zweryfikować zaistniałą sytuację. Niestety, seniorka padła ofiarą oszustwa „na policjanta”.

Bądź ostrożna/y, pamiętaj:

- Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy

- nie działaj pochopnie pod presją czasu

- po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą

- jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom Policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112

 

 

  • Zdjęcie przedstawia opis profilaktyki dla seniorów.
Powrót na górę strony