Aktualności

Mobilne miasteczko ruchu drogowego wśród uczniów

Data publikacji 13.03.2024

Pierwsze testy jazdy na rowerze na specjalnym miasteczku ruchu mają za sobą uczniowie z PSP nr 1. W ramach z „Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024” Zarząd Powiatu Strzeleckiego zakupił i przekazał dla Komendzie Powiatowej Policji w Strzelcach Opolskich edukacyjne miasteczko ruchu drogowego o wartości 11 281,62 zł. Jest to doskonała pomoc edukacyjna składające się z ulic wraz z rondem, skrzyżowaniami oraz znakami drogowymi. Dzięki mobilności, policjanci jesienią i zimą będą mogli docierać do szkół, w których uczniowie chcą zdawać egzamin na kartę rowerową.

Policjanci strzeleckiej Policji po raz pierwszy ułożyli w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Kozielskiej w Strzelcach Opolskich mobilne miasteczko ruchu drogowego. Miasteczko zostało zakupione i przekazane Komendzie Powiatowej Policji w Strzelcach Opolskich w ramach z „Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024” Zarząd Powiatu Strzeleckiego zakupił i przekazał komendzie edukacyjne miasteczko ruchu drogowego o wartości 11 281,62 zł.


Miasteczko składa się z wielu elementów, aby jak najlepiej pokazać i nauczyć najmłodszych uczestników ruchu drogowego zasad bezpiecznego i prawidłowego poruszania się rowerem po drodze. Znajdziemy w nim skrzyżowania, rondo, przejścia dla pieszych czy wszystkie podstawowe znaki, które rowerzyści spotkają na swojej drodze.

Policjanci podkreślają jednomyślnie, że dzięki mobilnemu miasteczku ruchu drogowego uczniowie jeszcze lepiej poznają zasady bezpieczeństwa na drogach i będą mogli w pełni przygotowani zdać egzamin na kartę rowerową. Zaletą miasteczka jest to, że będzie można je rozłożyć w każdej szkole, dzięki czemu zajęcia praktyczne będą mogły odbywać się nawet w sezonie jesiennym czy też zimowym, kiedy to pogoda nie sprzyja na zdawanie egzaminu na „świeżym” powietrzu.

Karta rowerowa nie jest obowiązkowa, jednak warto zadbać, aby dziecko ją miało. Karta wymagana jest od osób niepełnoletnich pomiędzy 10 a 18 rokiem życia i z założenia gwarantuje podstawową znajomość przepisów ruchu, niezbędną do bezpiecznego poruszania się po drogach. Warto wiedzieć, że jej brak może skutkować poważnymi kłopotami prawnymi w przypadku kolizji na drodze.

Warto wiedzieć:

  • Karta rowerowa wymaga jest od osób niepełnoletnich pomiędzy 10 a 18 rokiem życia korzystających z rowerów, hulajnóg elektrycznych i tzw. urządzeń transportu osobistego (UTO) – czyli innych pojazdów napędzanych silnikiem elektrycznym przeznaczonych do poruszania się jednej osoby na stojąco (deskorolki i longboardy elektryczne, monocykle itp.).
  • Karta rowerowa wymaga jest na drogach publicznych – co oznacza, że również na chodniku, który jest częścią drogi publicznej.
  • W razie kolizji drogowej, niezależnie kto był sprawcą, karta zostanie przez policję sprawdzona na pewno. Wtedy należy się liczyć np. z problemami z uzyskaniem odszkodowania od ubezpieczyciela.

Wszyscy zadbajmy o bezpieczeństwo naszych dzieci – zadbajmy o kartę rowerową!

 

  • Zdjęcie przedstawia uczniów jeżdżących na rowerach po mobilnym miasteczku ruchu drogowego.
  • Zdjęcie przedstawia uczniów jeżdżących na rowerach po mobilnym miasteczku ruchu drogowego.
  • Zdjęcie przedstawia uczniów jeżdżących na rowerach po mobilnym miasteczku ruchu drogowego.
Powrót na górę strony