Aktualności

Obchody 72. rocznicę masowej zbrodni dokonanej we wrześniu 1946 r. przez NKWD i UB na żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych

Data publikacji 24.09.2018

Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Strzelcach Opolskich nadkom. Arkadiusz Chętnicki wziął udział w obchodach 72. rocznicy masowej zbrodni dokonanej we wrześniu 1946 r. przez NKWD i UB na żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych. Główne uroczystości odbyły się na tzw. Polanie Śmierci „Hubertus“ w Lesie k. Barutu.

Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału Henryka Flamego „Bartka" zostali zamordowani przez komunistów we wrześniu 1946 r. Oddział kapitana Flamego był największą grupą zbrojną podziemia antykomunistycznego na Górnym Śląsku i w Beskidach. Liczył około 400 uzbrojonych żołnierzy. Zbrodnia była szczegółowo zaplanowana przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. Decyzję o niej podjął osobiście wiceminister MBP Roman Romkowski. Plan nosił kryptonim "Lawina". Według ustaleń historyków IPN część członków zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych z terenu Podbeskidzia pod dowództwem Henryka Flamego zostało rozstrzelanych przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, a kolejni wysadzeni w powietrze w zaminowanym baraku, jaki znajdował się na terenie dawnego lotniska w Starym Grodkowie. W taki sam sposób zginęło też kilkudziesięciu żołnierzy w rejonie miejscowości Barut.

W sobotę (22 września), odbyły się uroczyste obchody 72. rocznicy tej masowej zbrodni. Główne uroczystości na tzw. Polanie Śmierci „Hubertus“ w lesie koło Barutu. rozpoczęła Msza Polowa z ceremoniałem wojskowym. W obchodach udział wziął Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Strzelcach Opolskich nadkom. Arkadiusz Chętnicki, który pod krzyżem upamiętniającym ofiary mordu złożył kwiaty aby oddać cześć poległym żołnierzom.

  • Obchody 72. rocznicę masowej zbrodni
  • Obchody 72. rocznicę masowej zbrodni
Powrót na górę strony