Z mieszkańcami gminy Izbicko rozmawialiśmy o bezpieczeństwie
O tym jak uchronić się przed oszustem, jakie są mechanizmy działania przestępców, jak korzystać z aplikacji „Moja Komenda” i co to jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, rozmawialiśmy z mieszkańcami gminy Izbicko podczas debaty pn. „Bezpieczna gmina”. Organizatorem przedsięwzięcia była Komenda Powiatowa Policji w Strzelcach Opolskich. Uczestnicy spotkania mieli okazję pozamawiać o tym co dla nich jest ważne.
Policjanci ze Strzelec Opolskich w świetlicy wiejskiej w Izbicku zorganizowali debatę społeczną. To cykliczne spotkania, które organizujemy po to by się konsultować z mieszkańcami naszego powiatu. Rozmawiamy o tematach ważnych – wynikających z bieżących spostrzeżeń oraz pracy policjantów.
Piątkowa debata pn „Bezpieczna gmina” była doskonałą okazją do przypomnienia metod działania oszustów oraz związanych z tym zagrożeń osób starszych. Informowaliśmy o tym jak nie stać się ofiarą nieuczciwych ludzi i co zrobić gdy tacy do nas zadzwonią. Przestrzegaliśmy przed osobami podszywającymi się pod pracowników administracji czy fachowców od instalacji gazowej.
W trakcie spotkania mł. asp. Anna Kutynia przypomniała o aplikacji „Moja komenda”, „Dzielnicowy bliżej nas” oraz zachęcała do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Nie zabrakło także informacji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjantka zachęcała do noszenia odblasków po zmroku – zarówno poza terenem zabudowanym jak i w ternie. To one sprawiają, że piesi i rowerzyści są bardziej widoczni dla kierowców samochodów.
Zaproszona specjalnie na to spotkanie Pani Ewa Glik Kierownik Banku Spółdzielczego w Leśnicy z filią w Izbicku, omówiła zasady bezpieczeństwa związane z korzystaniem kart płatniczych, bezgotówkowych form płatności oraz przestrzegała mieszkańców przed zawieraniem niekorzystnych pożyczek.
Podsumowaniem debaty była dyskusja, podczas której uczestnicy mówili o swoich spostrzeżeniach i zagrożeniach dotyczących ich najbliższej okolicy. Spotkanie to miało na celu wypracowanie wspólnych metod działania, zmierzających do ograniczenia występujących zagrożeń.