Bezpieczeństwo dzieci w sieci
Mówiąc o bezpiecznym Internecie nie możemy zapominać o dzieciach i młodzieży korzystających z sieci. Często przeglądane przez młodych ludzi treści są nieadekwatne do ich wieku, a co więcej mogą wpływać niekorzystnie na ich psychikę i zachowanie. Ważną rolę w procesie uświadamiania najmłodszych odgrywają rodzice. To oni, jako pierwsi powinni poinformować swoje pociechy o możliwych zagrożeniach.
Rady dla rodziców:
- rozmawiajmy ze swoimi dziećmi, omawiajmy kwestie bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu,
- kontrolujmy, co nasze dzieci robią w sieci, na jakie strony zaglądają, jakich szukają informacji
- w przypadku napotkania w Internecie nielegalnych treści nie zastanawiajmy się i zgłośmy ten fakt na Policję,
- zapytajmy informatyka o możliwości blokady niektórych stron,
- nauczmy dziecko krytycznego podejścia do informacji znalezionych w internecie. Łatwowierność dzieci może zostać wykorzystana przez przestępców bazujących na kontaktach internetowych. Warto zatem przyjrzeć się jak dziecko korzysta z Internetu, jakie strony lubi oglądać, poznać znajomych, z którymi koresponduje za pośrednictwem Internetu i ustalić zasady korzystania z sieci oraz sposoby postępowania w razie nietypowych sytuacji,
- uczulmy dziecko na niebezpieczeństwa związane z nowymi znajomościami w Internecie. Podkreślmy, że nie można ufać osobom poznanym w sieci, ani też wierzyć we wszystko, co o sobie mówią. Dzieci muszą mieć świadomość, że mogą spotykać się z nieznajomymi poznanymi za pośrednictwem internetu wyłącznie po uzyskanej zgodzie rodziców i zawsze w towarzystwie dorosłych lub przyjaciół.
- nauczmy swoje dziecko, że podając w sieci dane osobowe zawsze powinno zapytać o zgodę swoich rodziców. Dziecko powinno zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie może przynieść podanie tych informacji przypadkowym osobom. Dzieci na ogół bezrefleksyjnie podają w sieci informacje, które pozwalają na późniejsze ich odszukanie w świecie realnym. Zaznaczmy, że znacznie wartościowsze jest spędzanie czasu ze znajomymi na podwórku np. grając w piłkę niż szukanie rozrywki w sieci.
Warto zatem wiedzieć co w życiu naszego dziecka się dzieje, abyśmy nie przeoczyli niepokojących sygnałów, które mogą świadczyć o zbliżających się problemach. Kiedy natomiast okaże się, że nasza pociech już siej uwikłana w jakąś sieciową znajomość, czy też inne niebezpieczeństwo nie wpadajmy w panikę. W takich sytuacja dziecko musi wiedzieć, że ma w nas wsparcie, może liczyć na zrozumienie i pomoc. Zastanówmy się jak możemy mu pomóc, starajmy się porozmawiać, a jeśli potrzebujemy wsparcia poszukajmy go w instytucjach które specjalizują się w tego typu problemach.
Policja przypomina „niezależnie od swojego wieku należy pamiętać, że w sieci nie jesteśmy anonimowi. Wszystko co piszemy i publikujemy zostaje w niej na długi czas. Dlatego umieszczane informacje powinny być przez nas przemyślane. Komentarze, które pozostawiamy na odwiedzanych stronach, powinny dobrze o nas świadczyć. Tak jak w życiu codziennym – odnośmy się do innych z szacunkiem, bez wyzwisk czy zastraszania”.