Śmiertelna ofiara zatrucia tlenkiem węgla
W wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarła młoda kobieta. Strzeleccy policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności tragicznego zdarzenia. Czad zbiera śmiertelne żniwo. Wiele osób ulega też groźnemu dla zdrowia podtruciu. Apelujemy o dokonywanie okresowych przeglądów przewodów kominowych oraz instalacji gazowej.
W poniedziałek, 30 grudnia około godz. 21.00, dyżurny strzeleckiej Policji został zaalarmowany, iż w jednym z mieszkań w Strzelcach Opolskich, młody mężczyzna odnalazł swoją partnerkę nieprzytomną w wannie. Kobieta nie dawała oznak życia. Podejrzewał, że doszło na zatrucia się ofiary tlenkiem węgla. Na miejsce skierowani zostali policjanci, a także Zespół Ratownictwa Medycznego, który podjął reanimację. Pomimo starań medyków niestety, okazała się ona bezskuteczna. Nie przywrócono funkcji życiowych kobiety, a lekarz stwierdził zgon 30-latki.
Policjanci zabezpieczyli miejsce zdarzenia i pod nadzorem prokuratora wykonywali czynności procesowe, które mają pomóc w wyjaśnieniu przyczyn i okoliczności śmierci kobiety. Ciało 30-latki zostało zabezpieczone do sekcji zwłok. Strzelecka Policja zapewniła pomoc psychologiczną nastoletniemu dziecku zmarłej kobiety.
Ze wstępnych informacji wynika, że źródłem tlenku węgla mógł być gazowy piec do podgrzewania wody, który był zainstalowany w łazience. Na miejscu strażacy specjalistycznym sprzętem zbadali powietrze. Okazało się, że stężenie tlenku węgla jest znacznie wyższa od dopuszczalnej.
Przypominamy, że najczęstszą przyczyną zatrucia jest wadliwa instalacja grzewcza, a także pożary. Piecyk gazowy w małej łazience bez przewodu kominowego lub z niedrożnym przewodem kominowym, może w ciągu jednej minuty wytworzyć 29 decymetrów sześciennych tlenku węgla – dawkę, która może zabić.
Zaczadzenie w budynkach mieszkalnych może pośrednio powodować to, że w okresie zimowym większość użytkowników budynków uszczelniania okna i drzwi przed zimnem. W ten sposób ogranicza się wymianę powietrza, a więc nie dostarcza się odpowiedniej ilości tlenu. Należy pamiętać, że przede wszystkim, nie należy zatykać kratek wentylacyjnych w pomieszczeniach oraz regularnie przeprowadzać okresowe kontrole instalacji wentylacyjnych i gazowych.
Przypominamy, że objawy zatrucia tlenkiem węgla to:
- lekki ból, mdłości, wymioty, ogólne zmęczenie i osłabienie – lekkie zatrucie;
- nasilający się ból głowy, senność, zaburzenia świadomości i równowagi, trudności z oddychaniem, oddech przyśpieszony, zaburzenia rytmu serca – średnie zatrucie;
- drgawki, utrata przytomności – ciężkie zatrucie.
Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony oraz zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia, powodują, że jest on całkowicie bierny, nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny, traci przytomność, Jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą, to osoba zatruta tlenkiem węgla umiera.
Jak należy pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla:
- należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza;
- jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze;
- rozluźnić poszkodowanemu ubranie – rozpiąć pasek, guziki, ale nie rozbierać go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięcia;
- wezwać służby ratownicze. Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.