POLICJANTKA ROZMAWIAŁA Z MŁODZIEŻĄ O HEJCIE I CYBERPRZEMOCY
Z myślą o bezpieczeństwie młodzieży strzelecka policjantka regularnie odwiedza uczniów, gdzie prowadzi zajęcia edukacyjne na temat hejtu i cyberprzemocy. Zajęcia te mają na celu uświadamiać młodzież o zagrożeniach płynących z internetowego hejtu i cyberprzemocy, a także nauczyć ich, jak skutecznie reagować na takie sytuacje. Niestety coraz więcej dzieci i nastolatków doświadcza przemocy psychicznej w Internecie. Hejt to nie tylko złośliwy komentarz, wiadomość albo fala nienawiści. To cichy zabójca, który codziennie rani, a czasem odbiera życie.
Policjanci w szkołach prowadzą zajęcia edukacyjne dla uczniów na temat hejtu i cyberprzemocy. Nasza policjantka regularnie odwiedza uczniów szkół podstawowych i średnich, gdzie omawia tematy związane z bezpieczeństwem w sieci. Kilka dni temu z taką wizytą profilaktyczna strzeleckiej komendy Policji była u uczniów Szkoły Podstawowej w Krośnicy. Tematem spotkania było bezpieczeństwo w sieci. Podczas wizyty policjantka omówiła zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i jak nie stać się ofiarą cyberprzestępstwa.
Policjantka rozmawiała o zjawisku cyberprzemocy. Radziła co robić, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. Funkcjonariuszka tłumaczyła, że ofiary cyberprzemocy powinni szukać wsparcia – porozmawiać z rodzicami, pedagogiem, wychowawcą, bądź inną zaufaną osobą dorosłą lub skontaktować się z profesjonalistami.
Ważnym tematem był również hejt w Internecie. Policjantka przestrzegała uczniów, że za czyny karalne popełnione za pośrednictwem sieci można ponieść odpowiedzialność prawną przed sądem dla nieletnich. Mowa była również o naruszaniu dóbr osobistych czy wykorzystywaniu wizerunku innych osób, co jest jednym z przejawów demoralizacji nieletnich. Uczniowie dowiedzieli się, że każdy ich ruch w Internecie pozostawia ślad, a sprawcę cyberprzemocy można namierzyć i pociągnąć do odpowiedzialności.
Uczniowie byli aktywni, odpowiadali na pytania, wykazali się dużą wiedzą oraz chętnie zadawali pytania.