Aktualności

W trosce o bezpieczeństwo seniorów

Data publikacji 04.10.2019

Policjanci ze Strzelec Opolskich zorganizowali spotkanie z myślą o bezpieczeństwie seniorów. Podczas spotkania mówiliśmy o metodach i sposobach działania oszustów, a także radziliśmy jak ustrzec się przed utratą oszczędności.

Aby powstrzymać przestępczy proceder oszustów i pogłębiać świadomość seniorów, w Powiatowym Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich, zostało zorganizowane szkolenie dla osób starszych i samotnych. Udział w spotkaniu wzięli strzeleccy policjanci z Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji mł.insp. Jarosławem Roszczakiem na czele. Funkcjonariusze za pomocą prezentacji multimedialnej pokazali seniorom jakie metody najczęściej wykorzystują oszuści.

Policjanci w ramach wojewódzkiego programu podnoszenia świadomości seniorów propagowali bezpieczne zachowania i zapoznali słuchaczy z mechanizmami działania przestępców. Omówili metody działania oszustów: m.in. „na policjanta”, „na wnuczka”. Wskazaliśmy co robić kiedy na numer stacjonarny dzwoni oszust podający się za członka rodziny i gdzie sprawdzić przedstawioną historię. Przypomnieliśmy, że trzeba też zachować ostrożność kiedy do drzwi puka osoba podająca się za pracownika administracji czy zakładu energetycznego.

Strzeleccy seniorzy mieli okazję by dowiedzieć się jak działają firmy, które na pokazach sprzedają garnki czy zestawy pościeli, na co zwrócić uwagę i czego się wystrzegać. Sprzedawcy zatrudnieni przez takie firmy uciekają się do nieuczciwych praktyk i za wysokie kwoty sprzedają sprzęt w rzeczywistości wart dużo mniej. Mimo prawa do zrezygnowania z zakupu w ciągu 14 dni, firmy utrudniają dopełnienia formalności i w rezultacie seniorzy przez wiele miesięcy spłacają zaciągnięte pożyczki na sprzęt niewiele wart. Najlepszą zatem radą dla seniorów jest odmawianie uczestnictwa w takich spotkaniach i nie sugerowanie się groźbami obciążenia finansowego za rzekome przygotowanie zaproszenia i miejsca.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się też jak ustrzec się przed podpisaniem niekorzystnej umowy komunikacyjnej i energetycznej. Zawsze trzeba zachować ostrożność kiedy wpuszczamy do domu przedstawiciela jakiejś firmy. Trzeba się upewnić kogo reprezentuje i jaki ma zamiar. Pamiętajmy też aby czytać dokumenty, które podpisujemy i mieć świadomość na co się zgadzamy. Obecnie na rynku jest wiele firm sprzedających energię czy usługi komunikacyjne. Dlatego zanim coś podpiszemy upewnijmy się czy sprzedawca jest wiarygodny i warto z nim zawrzeć umowę.

Na spotkaniu rozmawiano także na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Funkcjonariusze przypomnieli seniorom  jak bezpiecznie poruszać się po drogach oraz omówili podstawowe zmiany w przepisach dotyczących ruchu pieszych, rowerzystów oraz kierowców.  Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także dlaczego warto nosić odblaski, nawet jeżeli poruszają się w terenie zabudowanym.

Na koniec spotkania policjanci za pomocą prezentacji przybliżyli interaktywne narzędzie jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

  • Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta omawia zagrożenia związane z podpisywaniem umów oraz zakupami przez internet
  • Asp. Anna Kutynia omawia statystyki związane z oszustwami na Opolszczyźnie
  • Zastępca Komendanta mł.insp. Jarosław Roszczak wita zaproszonych gości
  • ulotki ostrzegające przed oszustwami
  • Dzielnicowa przypomina o KMZB
  • Seniorka otrzymuje ulotke z metodami oszustw
Powrót na górę strony