Aktualności

Cichy zabójca – tlenek węgla

Data publikacji 05.11.2020

Trwa okres jesienno - zimowy, za oknem temperatura spada, a my robimy wszystko aby zatrzymać ciepło w naszych domach. Tymczasem wadliwe lub źle użytkowane urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne zwiększają ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. Ten „cichy zabójca” jest wyjątkowo niebezpieczny gdyż nie ma zapachu, smaku, jest także niewidoczny. Dlatego strzeleccy policjanci ostrzegają i radzą jak się przed nim bronić.

Choć sezon grzewczy niedawno się rozpoczął strzelecka straż pożarna interweniowała już kilkukrotnie w związku z zatruciem tlenkiem węgla na terenie naszego powiatu. Na szczęście liczba zdarzeń związanych z czadem w Polsce z roku na rok maleje, tak jak liczba poszkodowanych i ofiar śmiertelnych tych zdarzeń. Przypominamy czym jest „cichy zabójca”, jak działa oraz radzimy co zrobić aby uniknąć zaczadzenia.

Jak powstaje czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne właściwości toksyczne. Ponieważ jest lżejszy od powietrza gromadzi się głównie pod sufitem. Jest wyjątkowo niebezpieczny gdyż jest niewyczuwalny przez ludzkie zmysły: bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku. Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych krwinkach, przy długotrwałym narażeniu powodując śmierć.

Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z nieszczelności, braku konserwacji (w tym czyszczenia), wad konstrukcyjnych lub niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi (w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe).

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

  • Co roku, a najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego wykonaj obowiązkowy okresowy przegląd oraz czyszczenie przewodów kominowych  a także dokonaj sprawdzenia instalacji wentylacyjnej
  • Użytkuj tylko sprawne technicznie urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta
  • Zainstaluj czujnik tlenku węgla, który wykryje obecność czadu oraz wygeneruje sygnał alarmowy w sytuacji jego nadmiernego stężenia w powietrzu
  • Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych
  • Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych
  • W przypadku wymiany okien na nowe sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych i mogą pogarszać wentylację

Nie bagatelizuj objawów takich jak bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca. Mogą one być objawem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz, i zasięgnij porady lekarskiej. Udzielając pomocy innej osobie zapewnij dopływ świeżego, czystego powietrza, w miarę możliwości wynieś osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, jeśli nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia i życia osoby ratującej. W przypadku zatrucia tlenkiem węgla należy jak najszybciej wezwać służby ratownicze.

Powrót na górę strony