Nie bądźmy obojętni!
Ostatnie dni przypomniały jak wygląda prawdziwa zima. Niska temperatura oraz wzmożone opady śniegu są szczególnie niebezpieczne dla osób bezdomnych lub samotnych. Strzeleccy policjanci kontrolują miejsca, gdzie osoby te najczęściej mogą szukać schronienia. Apelujemy do mieszkańców o wrażliwość na los osób potrzebujących pomocy. Pamiętajmy, że od reakcji każdego z nas może zależeć ludzkie zdrowie, a nawet życie.
Okres zimowy to czas wzmożonych działań na rzecz osób bezdomnych, samotnych i nieporadnych życiowo. Jest on szczególnie trudny, gdyż niskie temperatury powietrza stanowią zagrożenie dla ich życia i zdrowia. Policjanci podczas patroli kontrolują miejsca, gdzie schronienia szukają osoby bezdomne. Są to najczęściej pustostany, altanki działkowe, klatki schodowe oraz piwnice budynków wielorodzinnych. Funkcjonariusze Policji udzielają informacji o schroniskach i miejscach, gdzie osoby bezdomne mogą zjeść ciepły posiłek, a w razie potrzeby gwarantują przewiezienie do noclegowni. Przykładem tego jest zachowanie funkcjonariuszy Policji z Komisariatu Policji w Zawadzkiem, którzy w ubiegły weekend udzielili wsparcia zmarzniętemu mężczyźnie, próbującemu ogrzać się na stacji benzynowej. Policjanci zawieźli potrzebującego do „Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej „ BARKA” w m. Żędowice, gdzie mężczyzna miał zagwarantowany nocleg oraz ciepły posiłek.
Funkcjonariusze Policji współpracują również z przedstawicielami innych instytucji. Należy jednak podkreślić, że aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy potrzebne jest zaangażowanie nie tylko służb, ale również mieszkańców. Apelujemy o wrażliwość na los drugiego człowieka. Kiedy widzimy osobę potrzebującą pomocy nie bądźmy obojętni. Jeśli obawiamy się podejść osoby, która naszym zdaniem potrzebuje pomocy, wystarczy tylko zadzwonić na numer alarmowy 112, a na miejsce zostaną skierowane odpowiednie służby. Nie przechodźmy obojętnie również obok osób nietrzeźwych, które są szczególnie narażone na skutki działania niskich temperatur. Alkohol daje złudne uczucie ciepła, które trwa krótką chwilę, w rzeczywistości prowadząc do szybszego wychłodzenia organizmu. Od naszej reakcji może zależeć ludzkie zdrowie, a nawet życie.
Informację o osobach, które ze względu na sytuację życiową są szczególnie narażone na skutki działania niskich temperatur można przekazać dzielnicowemu lub przedstawicielom innych służb czy instytucji, np. Ośrodka Pomocy Społecznej. Zgłoszenia można dokonać także za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa wykorzystując zakładkę „osoba bezdomna wymagająca pomocy”. W przypadku zagrożenia życia i zdrowia dzwońmy pod numer alarmowy 112. Nie bądźmy obojętni – reagujmy!