Aktualności

Podsumowanie „Tygodnia bezpieczeństwa pieszych”

Data publikacji 29.11.2021

W ubiegłym tygodniu wszyscy policjanci garnizonu opolskiego brali udział w działaniach pn. ”Tydzień bezpieczeństwa pieszych”. Ich celem była poprawa bezpieczeństwa pieszych m.in. poprzez zwiększenie ich widoczności na drodze. Podczas działań funkcjonariusze ruchu drogowego rozdawali elementy odblaskowe i przypominali podstawowe zasady obowiązujące na drodze.

„Tydzień bezpieczeństwa pieszych” to wojewódzkie działania prewencyjne, które trwały od 22 do 28 listopada. Ich głównym celem była poprawa bezpieczeństwa pieszych. Policjanci zwracali szczególną uwagę na wykroczenia popełniane w rejonie przejść dla pieszych oraz na często uczęszczanych przez nich trasach. Podczas ubiegłego tygodnia odnotowano jeden wypadek drogowy z udziałem pieszego oraz ujawniono blisko 70 wykroczeń popełnionych przez kierujących w rejonie przejść dla pieszych.

Warto zauważyć, że piesi to grupa uczestników ruchu, która w przypadku udziału w zdarzeniach drogowych bardzo często ponosi poważne konsekwencje. Nie chroni ich kask, kombinezon, pasy bezpieczeństwa ani karoseria pojazdu. Dlatego tak ważna jest poprawa ich widoczności na drodze. W tym celu policjanci, podczas trwania działań, rozdawali mieszkańcom powiatu strzeleckiego elementy odblaskowe, m.in. torby, kamizelki i opaski naramienne. W trakcie akcji funkcjonariusze tłumaczyli uczestnikom ruchu, że odblaskowy element zwiększa widoczność pieszego. Dzięki odblaskom jesteśmy widoczni dla kierowców już z odległości 130-150 m, dając im więcej czasu na reakcje. Wybór elementów odblaskowych jest ogromny, a ich noszenie znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo potrącenia w warunkach pogorszonej widoczności. W trakcie działań policjanci przypominali równiez podstawowe przepisy obowiązujace na drodze.

  • Zdjęcie przedstawia policjantów rozdających elementy odblaskowe, obok stoi kobieta ubrana na czarno.
  • Zdjęcie przedstawia policjanta rozdającego elementy odblaskowe dwóm kobietom, obok stoją rowery.
  • Zdjęcie przedstawia policjanta rozdającego odblaski.
  • Zdjęcie przedstawia policjnata rozdającego odblaski.
  • Zdjęcie przedstawia policjanta rozdającego odblaski, obok niego stoi kobieta z odblaskową torbą.
  • Zdjęcie przedstawia policjanta rozdającego odblaski.
  • Zdjęcie przedstawia policjanta rozdającego odblaski, obok niego stoi kobieta z odblaskowa torbą i opaska naramienną.
  • Zdjęcie przedstawia policjanta rozdającego odblaski.
  • Zdjęcie przedstawia różnorakie elementy odblaskowe.
Powrót na górę strony