Odblaski ratują życie!
Niesprzyjające warunki pogodowe, nieostrożność, prędkość, brak odblasków – to niektóre z przyczyn potrąceń i wypadków z udziałem pieszych oraz rowerzystów. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa warto nosić odblaski, nawet w terenie zabudowanym. Pamiętajmy również o ostrożności i zasadzie ograniczonego zaufania.
Gwałtownie zmieniające się warunki drogowe, szybko zapadający zmierzch, opady deszczu lub śniegu, mgły i śliska nawierzchnia nie sprzyjają zarówno kierowcom, jak i pieszym. Dlatego policjanci, dbając o bezpieczeństwo nas wszystkich, sprawdzają czy piesi używają odblasków, a także czy kierowcy zachowują się właściwie wobec niechronionych uczestników ruchu.
Codziennie policjanci na terenie naszego województwa ujawniają kilka przypadków, gdy piesi, po zmierzchu, poza terenem zabudowanym, nie używają odblasków. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane lub zakładane na ubrania, opaski oraz kamizelki. Ważnie jest ich umieszczenie, odblaski powinny być na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców - wówczas będziemy mieli pewność, że jesteśmy dobrze widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.
Pamiętajmy, że pieszy, rowerzysta, motorowerzysta czy też motocyklista, ma dużo mniejsze szanse w zderzeniu z samochodem. To właśnie ta niechroniona grupa uczestników ruchu drogowego odnosi najcięższe obrażenia. Po zmierzchu, pieszego lub rowerzystę, którzy posiadają elementy odblaskowe, kierowca może zobaczyć już z odległości ponad 130 metrów. Gdy niechroniony uczestnik ruchu nie ma odblasków, odległość ta maleje nawet 3-4 kronie. To często nie daje szansy kierowcy na prawidłową reakcję i uniknięcie potrącenia.
Dlatego pamiętajmy - odblaski ratują życie !