Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas zimowego wypoczynku
Przed nami ferie zimowe. Dla dzieci i młodzieży to upragniony czas wypoczynku. By wypoczynek ten był bezpieczny, policjanci jak co roku, prowadzą w szkołach zajęcia edukacyjno-profilaktyczne. Z dziećmi i młodzieżą rozmawiają między innymi o sposobach unikania zagrożeń jakie pojawić się mogą w trakcie zabaw na śniegu czy lodzie. „Bezpieczne ferie 2017” na Opolszczyźnie rozpoczną się za dwa tygodnie.
Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w czasie ferii jest dla policjantów sprawą priorytetową. W trakcie ferii szczególną kontrolą zostaną objęte te miejsca, w których zabawy mogą zagrażać życiu lub zdrowiu, np. okolice zbiorników wodnych, torów kolejowych. Policjanci będą także nadzorowali punkty sprzedaży alkoholu i wyrobów tytoniowych pod kątem sprzedaży ich osobom niepełnoletnim.
Czas ferii to także czas wzmożonej pracy dla funkcjonariuszy ruchu drogowego. Podobnie jak w latach ubiegłych podejmą oni działania związane z zapewnieniem bezpiecznej podróży w trakcie wyjazdów na zimowiska. Policjanci zwracać będą szczególną uwagę na sposób przewożenia dzieci, trzeźwość kierowców oraz stan techniczny autokarów. O skontrolowanie przewoźnika przewożącego nasze pociechy na zimowe wakacje mogą poprosić policjantów opiekunowie, rodzice czy organizatorzy wyjazdu. Funkcjonariusze po otrzymaniu zgłoszenia zawierającego miejsce, datę i godzinę odjazdu autokaru, sprawdzą kierowcę i jego pojazd by wykluczyć jakiekolwiek nieprawidłowości.
Warto także, żeby opiekunowie przypomnieli dzieciom o podstawowych zasadach poruszania się po drogach w warunkach złej widoczności oraz gdy drogi są śliskie i zaśnieżone. Dzieci muszą mieć świadomość, że piesi o zmroku są przez kierowców słabiej dostrzegani, a droga hamowania na śliskiej nawierzchni wydłuża się. Tak więc przechodzenie przez ulicę powinno odbywać się ze szczególną ostrożnością, nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych, czy przy zapalonym zielonym świetle dla ruchu pieszego. Nie zapominajmy o tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.
Przed feriami warto także ustalić z dziećmi zasady postępowania i przypomnieć by:
- wyjeżdżając na zorganizowany wypoczynek nie zabierały z domu wartościowych przedmiotów ani większej gotówki ze względu na ryzyko kradzieży;
- nie rozmawiały z nieznajomymi i nie przyjmowały od nich żadnych słodyczy, napojów etc;
- nie oddalały się z miejsca wypoczynku bez wiedzy opiekuna.
Dzieciom pozostającym w domu przypomnijmy o konieczności zamykania drzwi na klucz i o zakazie wpuszczania do domu osób nieznajomych. Uczulmy, aby nie bawiły się ogniem, prądem i wodą, a korzystając z internetu nie podawały swoich danych, nie wysyłały zdjęć i nie opowiadały nowym znajomym z sieci o zasobności rodziców.
Przestrzegajmy, żeby w czasie zabaw na śniegu nie zjeżdżały na sankach w miejscach położonych blisko drogi lub zbiorników wodnych, nie dopinały sanek do samochodów, na łyżwach jeździły tylko na wyznaczonych lodowiskach, a jeżdżąc na nartach wybierały stoki dostosowane do własnych umiejętności.
Pamiętajmy też o pozostawieniu dzieciom informacji z telefonami alarmowymi (997 - policja, 998 - straż pożarna, 999 - pogotowie ratunkowe).