Aktualności

Oszustwo "na policjanta" - bądźmy szczególnie ostrożni

Data publikacji 20.02.2017

30 000 złotych stracił mieszkaniec Strzelec Opolskich, który uwierzył oszustom. Strzeleccy policjanci po raz kolejny przypominają, że wystarczy jeden telefon, by potwierdzić wiarygodność naszego rozmówcy i nie stać się ofiarą oszusta podającego się za policjanta lub wnuczka. Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie dzwonią z żądaniem przekazania im pieniędzy. Nigdy również nie informują przez telefon o szczegółach swoich działań.

Policjanci cały czas informują o oszustwach metodą na tzw. wnuczka czy policjanta. Podpowiadają, jak nie stać się ofiarą oszustów. Niestety, do takiej sytuacji doszło w miniony piątek w Strzelcach Opolskich.

Do 71-letniego mieszkańca Strzelec Opolskich zadzwoniła kobieta, podając się za funkcjonariusza Policji mówiąc, że prowadzą sprawę wyłudzeń pieniędzy z kont bankowych. Następnie oszustka przekazała telefon innem mężczyźnie, który przedstawił się, jako prokurator, potwierdzając słowa poprzedniej rozmówczyni. Dodał jeszcze, że część grupy wyłudzającej pieniądze została zatrzymana, a podczas przeszukania zostały znalezione podrobione dokumenty pokrzywdzonego. 71-latek nabrał pewności, że faktycznie rozmawia z policjantem oraz prokuratorem i przekazał oszustom 30 000 złotych. Pieniądze zostawił we wskazanym przez nich … koszu na śmieci w parku miejskim.

Dopiero po kilku godzinach mężczyzna zorientował się, że padła ofiarą oszustwa.

Wzorowym zachowaniem natomiast wykazało się dwóch mieszkańców Ujazdu, którzy odebrali telefon z informacją o wypadku, w którym mieli uczestniczyć ich bliscy. Dzięki ich ostrożności i czujności nie dali się oszukać i zaalarmowali policjantów.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.

Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Powrót na górę strony