Nietrzeźwi na drogach – podsumowanie weekendu
Przyczyn zdarzeń drogowych, do jakich dochodzi na drogach jest wiele. W dalszym ciągu to właśnie brawura i mit, że dobre samopoczucie po spożyciu alkoholu jest wyznacznikiem trzeźwości - jest ich przyczyną. W przeciągu minionego weekendu policjanci zatrzymali 6 kierujących „na podwójnym gazie”. Wszyscy odpowiedzą za kierowanie pojazdami pod wpływem alkoholu.
Funkcjonariusze wielokrotnie apelują do kierowców, by wsiadając za kółko swojego pojazdu, byli trzeźwi. Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że nawet najmniejsza ilość alkoholu nie pozostaje obojętna dla naszego organizmu. Promile wpływają na szybkość naszych reakcji i decyzji podejmowanych na drodze, często w nieprzewidzianych i dynamicznych sytuacjach. Bez wątpienia zaburzają naszą zdolność do właściwego postrzegania rzeczywistości. Brak wyobraźni i lekkomyślność sprawiają, że często po imprezie, wsiadamy za kierownicę, oceniając trzeźwość po swoim samopoczuciu. Postępujące w ten sposób, osoby muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi.
W przeciągu minionego weekendu na drogach powiatu strzeleckiego policjanci zatrzymali 6 kierowców, którzy jechali na tzw. „podwójnym gazie”. Niechlubnym rekordzistą był 48-letni rowerzysta zatrzymany w Kolonowskiem. Wynik na urządzeniu pokazał blisko 2 promile. Niewiele mniej, bo 1,5 promila alkoholu miał zatrzymany 59-latek. Mężczyzna jechał osobowym fordem w Otmicach.
Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami okres, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów został wydłużony z 10 do 15 lat, minimalną karą będą 3 lata. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości będą musiały się także liczyć z wysokimi karami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie stosował karę w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby, którą złapano po raz pierwszy oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł., dla recydywistów.
W kodeksie karnym wykonawczym dodano nowy art. 182a, przewidujący możliwość orzeczenia przez sąd zmiany sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Z możliwości tej osoba będzie mogła skorzystać nie wcześniej niż po upływie co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku gdy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono dożywotnio, po upływie co najmniej 10 lat. Istotne jest, iż o ewentualnej zmianie sposobu wykonywania zakazu ostatecznie zdecyduje sąd.