Akcja "Łapki na kierownicę"
W dniach 14 - 25 czerwca 2017 roku Policja podejmie akcję, która będzie dotyczyła przeciwdziałaniu zagrożeniom w ruchu drogowym jakie niesie za sobą używanie podczas kierowania pojazdem telefonu komórkowego trzymanego w ręku.
W myśl przepisów Prawa o ruchu drogowym kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Za naruszenie tego przepisu grozi grzywna w drodze mandatu karnego w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych.
Mimo obowiązujących przepisów i restrykcji związanych z ich nieprzestrzeganiem, widok rozmawiającego przez telefon komórkowy kierowcy jest w Polsce bardzo powszechny.
Za powyższe wykroczenie policjanci w 2016 roku ukarali mandatem 91 725 kierujących pojazdami. Jednak „ciemna liczba” popełniających to wykroczenie z pewnością jest dużo większa i kilkukrotnie przekracza liczbę ukaranych.
Korzystanie z telefonu to nie tylko odbieranie rozmów, ale też wybieranie numerów, czy pisanie krótkich SMS-ów. Takie zachowanie stwarza duże niebezpieczeństwo w ruchu drogowym bowiem kierowca zajęty swoją komórką ma rozproszoną uwagę i dużo gorzej kontroluje sytuację na drodze, ponadto nie trzyma pewnie kierownicy i trudno mu zmieniać biegi.
Mając na uwadze występujące zagrożenia związane z używaniem telefonu komórkowego podczas jazdy Biuro Ruchu Drogowego KGP wspólnie z firmą Neptis S.A. będącą operatorem komunikatora Yanosik. podejmie działania mające na celu edukację związaną z zagrożeniami jakie niesie używanie telefonu komórkowego trzymanego w ręku podczas prowadzenia samochodu. Planowana kampania będzie wspierana działami kontrolnymi.
Przedsięwzięcie o którym mowa, będzie dotyczyło przeciwdziałaniu zagrożeniom w ruchu drogowym jakie niesie za sobą używanie podczas kierowania pojazdem telefonu komórkowego trzymanego w ręku.
Kierujący, którzy „na starcie” włączą aplikację Yanosik, w chwili gdy zadzwoni telefon, a samochód będzie w ruchu, otrzymają na swój aparat telefoniczny żartobliwy komunikat w formie graficznej przestrzegający przed odbieraniem rozmów.
Policjanci strzeleckiej drogówki, podczas kontroli drogowych oraz w trakcie pełnionych służb na drogach, będą zwracać szczególną uwagę na osoby dopuszczające się wykroczenia polegajacego na niestosowaniu się do zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu komórkowego wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofomu w ręku.