Zanim wybierzesz się na grzybobranie
Chwile niepewności przeżył mieszkaniec Śląska, gdy podczas wyprawy na grzyby zgubił się w lesie. Tym razem skończyło się na strachu i wydłużonym spacerze. Pamiętajmy jednak, aby podczas grzybobrania nie stracić czujności i potrafić bezpiecznie zachować się w lesie – tak, aby do domu wrócić nie tylko z pełnym koszem grzybów, ale przede wszystkim cało i zdrowo. Na szczęście wszystko zakończyło się szczęśliwie. Policjanci apelują o rozwagę.
W minioną niedzielę, około 15:30 dyżurny strzeleckiej komendy otrzymał zgłoszenie o zagubieniu się grzybiarza. Dzielnicowy, który przyjechał na miejsce ustalił, że czworo mieszkańców Śląska zdecydowało się na wycieczkę do lasu w gminie Zawadzkie. Jak to zwykle bywa o tej porze roku celem wyprawy była chęć pozbierania grzybów.
W rozmowie ze zgłaszającym ustalił, że 61-latek po godzinie wspólnego zbierania oddalił się od grupy. Nie odpowiadał na wołanie. Dodatkowo mężczyzna nie miał przy sobie telefonu komórkowego. Dzielnicowy o ustaleniach poinformował dyżurnego, który na miejsce zdarzenia wysłał policyjne patrole oraz przewodnika z psem służbowym.
Na szczęście – w trakcie oczekiwania na dyspozycje - zagubiony grzybiarz dotarł do leśnej drogi, która doprowadziła go do zaparkowanego samochodu. Mężczyźnie nic się nie stało i skończyło się na kilku godzinach niepewności oraz dodatkowych kilometrach marszu.
Grzybobranie to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu i odpoczynek na łonie natury. Aby z wyprawy do lasu przywieźć (poza pełnym koszem grzybów) tylko pozytywne wspomnienia, warto pamiętać o kilku prostych, ale istotnych zasadach bezpieczeństwa:
- przed wyjściem do lasu warto powiadomić bliskich o wyprawie oraz wskazać im najbliższą okolicę, w której będziemy przebywać, a także kiedy zamierzamy wrócić z powrotem do domu;
- do lasu najlepiej wybierać się w towarzystwie - im więcej osób, tym lepiej;
- nie zapominajmy o zabraniu latarek i elementów odblaskowych, dzięki którym w czasie zapadającego zmroku będziemy bardziej widoczni;
- nieodzowny będzie telefon komórkowy z naładowaną baterią, który może okazać się bardzo przydatny w sytuacjach kryzysowych;
- pojazd, którym przyjechaliśmy, najlepiej zostawić na parkingu leśnym. Upewnijmy się, że dobrze zamknęliśmy drzwi i okna naszego samochodu i nie pozostawiajmy wartościowych przedmiotów na wierzchu;
- warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie.
Gdyby okazało się, że zgubiliśmy drogę do domu i noc musimy spędzić w lesie, znajdźmy bezpieczne miejsce, w którym będziemy mogli przeczekać do rana. Jeśli podejrzewamy, że ktoś z naszych bliskich zgubił się w lesie natychmiast zaalarmujmy policjantów.