I ty możesz zostać policjantem
Dla osób, którzy chcą robić w życiu coś pożytecznego, czuć wyjątkowość swojej profesji i mieć stałość zatrudnienia, strzelecka komenda Policji zaprasza 13 grudnia o godz. 10.00 do Powiatowego Urzędu Pracy w Strzelcach Opolskich na spotkanie w sprawie promocji zawodu POLICJANT.
To zawód dla ludzi z pasją. Dużo wymagający i dużo dający w zamian. Co trzeba zrobić, aby służyć w Policji? Oto szybki sposób na przejście wymaganych procedur. Kto ma szansę na służbę w Policji?
Każdy, kto chciałby wstąpić w szeregi tej formacji musi spełnić następujące wymagania:
- obywatel polski o nieposzlakowanej opinii
- który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe
- korzystający z pełni praw publicznych
- posiadający co najmniej średnie wykształcenie
- posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować
- dający rękojmę zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych
- ponadto mężczyźni powinni posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej
Tyle mówią podstawowe wymogi formalne. Jeżeli je spełniasz, to znaczy, że możesz rozpocząć starania o przyjęcie do służby.
Co należy zrobić na samym początku?
Krok pierwszy to złożyć wszystkie dokumenty niezbędne do przyjęcia, ponieważ z tą chwilą rozpoczyna się postępowanie kwalifikacyjne. Jednak jeszcze przed ich złożeniem kandydat czy kandydatka powinni dokładnie zapoznać się z ogłoszeniami o doborze do Policji. Niezbędne informacje, wzory dokumentów są umieszczone na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu (www.opolska.policja.gov.pl) i Komendy Głównej Policji (www.policja.pl).
Kolejne etapy?
Kandydaci muszą wykazać się wiedzą z zakresu funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz z zakresu bezpieczeństwa publicznego - test z wiedzy obejmuje 40 pytań. Następnie każdy musi pokonać sprawnościowy tor przeszkód w odpowiednim czasie. Taki test sprawności fizycznej sprawdza szybkość, zwinność, siłę i wytrzymałość kandydatów. Kolejne etapy to test psychologiczny tzw. MultiSelect, który bada predyspozycje intelektualne i osobowościowe kandydata do służby w Policji, rozmowy kwalifikacyjne m.in. mające na celu poznanie kandydata do służby i ocenę jego społecznych postaw wobec ludzi, jego motywacji do podjęcia służby w Policji. Poszczególne etapy są punktowane i trzeba uzyskać odpowiednią ich ilość, która decydować będzie o dalszym przyjęciu. Na samym końcu komisja lekarska ocenia zdolność fizyczną i psychiczną do służby.
Korzyści jakie służący z oddaniem ojczyźnie i społeczeństwu Policjant może uzyskać:
- skrócony staż pracy niezbędny do uzyskania świadczeń emerytalnych (25 lat służby – 55 lat życia)
- możliwość kształcenia się i awansowania zarówno w stopniu jak i na stanowisku
- szeroki wachlarz możliwości samorealizacji poprzez wybór rodzaju służby (prewencja, kryminalny, wspomagająca)
- możliwość realizowania ambitnych planów dotyczących współtworzenia życia społeczeństwa, niesienia pomocy potrzebującym, wspierania pokrzywdzonych i poszkodowanych
- uzyskiwanie stałego i pewnego źródła dochodu dla siebie i rodziny
- możliwość otrzymania dodatkowych świadczeń dla uprawnionych:
- dopłata do wypoczynku,
- zwrot kosztów dojazdu do służby,
- ekwiwalent za umundurowanie,
- mieszkanie służbowe lub równoważnik za jego brak,
- nagrody roczne i motywacyjne,
- zapomogi.
13 grudnia 2017 roku o godzinie 10.00 w Powiatowym Urzędzie Pracy w Strzelcach Opolskich odbędzie się spotkanie z przedstawicielami strzeleckiej komendy, którzy będą zachęcać osoby do wstąpienia w szeregi Policji. Wszyscy zainteresowani będą mogli uzyskać pełne informacje na temat rekrutacji oraz predyspozycji, jakie powinien posiadać policjant.