Policjanci wyjaśniają, jakie obowiązki spoczywają na właścicielach psów
Posiadanie psa to nie tylko przyjemność, ale również obowiązek. W ostatnich dniach strzeleccy policjanci kilkukrotnie interweniowali w sprawie błąkających się zwierząt, które wchodziły pod nadjeżdżające pojazdy lub atakowały przechodniów. Funkcjonariusze przypominają o najważniejszych obowiązkach, jakie spoczywają na właścicielach czworonogów.
W ciągu ostatnich tygodni funkcjonariusze strzeleckiej komendy kilkukrotnie interweniowali w sprawie czworonogów, nad którymi właściciele nie sprawowali należytej opieki. Kilka dni temu zaniepokojona mieszkanka Sieroniowic zauważyła na terenie swojej posesji dwa obce wałęsające się wilczury. Na miejsce została wezwana policja, a po chwili czworonogi trafiły pod opiekę osoby, która zapewniła im schronienie.
Pies rasowy czy kundelek, każdy z nich wymaga zapewnienia mu odpowiednich warunków bytowych. Zgodnie z przepisami, właściciel psa ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, które ma dostęp do światła dziennego i umożliwia swobodną zmianę pozycji ciała. Ponadto, jak mówią przepisy prawa, pies powinien mieć zapewnioną odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. Należy pamiętać również, że nie można trzymać psów na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin albo w sposób powodujący cierpienie. Uwięź, na której trzymany jest pies, nie może być krótsza niż 3 metry.
Każdy właściciel psa powinien również pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada na właściciela psiaka obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie, które powinno nastąpić najpóźniej 30 dni po ukończeniu przez czworonoga 3 miesiąca życia. Szczepienie to musi być powtarzane każdego roku.
Podczas spaceru z psem również należy pamiętać o obowiązujących przepisach. Zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli w miejscach ogólnodostępnych, a przy trzymaniu zwierzęcia należy stosować odpowiednie środki ostrożności. Pamiętajmy, że w lesie obowiązuje zakaz biegania czworonogów luzem, chyba że biorą one udział w czynnościach związanych z polowaniem.
Pamiętajmy, że jeśli w miejscu naszego zamieszkania, spotykamy bezdomne, wałesające się czworonogi zgłośmy problem dzielnicowemu lub za pomocą aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każde zgłoszenie jest weryfikowane przez policjantów.