Świadomi i bezpieczni seniorzy z Ujazdu
W piątek (16.06) w Ujeżdzie, odbyła się debata społeczna nt. „ Bezpieczna Gmina – Świadomy Senior”, poświęcona bezpieczeństwu seniorów w internecie i życiu codziennym. W trosce o naszych rodziców, dziadków i samotnych sąsiadów przypomniano, że oszuści cały czas są aktywni, modyfikują swoje metody i wykorzystują dobre serca seniorów. W spotkaniu wziął udział I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Strzelcach Opolskich nadkom. Jacek Zalejski.
W piątek (16.06) w Miejsko – Gminnym Ośrodku Działalności Kulturalnej w Ujeździe odbyła się debata społeczna nt. „ Bezpieczna Gmina – Świadomy Senior”, skierowana do seniorów, którą poprowadzili m.in. policjantka strzeleckiej komendy mł.asp. Maria Popanda , funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich kpt. Rafał Kulik, Katarzyna Baranowska, która jest trenerem personalnym oraz Robert Wencel, który jest nauczycielem przedmiotu Edukacja dla bezpieczeństwa.
Debata była dedykowana seniorom. Policjantka w czasie swojej prelekcji przekazała cenne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa m.in. w sieci. Zwróciła uwagę na ostrożność podczas realizacji transakcji internetowych i bezpieczeństwo oszczędności. Przestrzegła przed otwieraniem linków załączonych w wiadomościach mailowych i sms-ach., ponieważ mogą one zawierać wirusy infekujące urządzenie. Dlatego, gdy otrzymujemy wiadomość, w której podany jest link by szybko uregulować zaległość (najczęściej kilku złotych), nie dajmy się skusić na taką formę płatności. Kliknięcie w link spowoduje, że oszust uzyska dostęp do naszego konta bankowego i wyczyści wszystko co na nim mamy.
Policjantka przestrzegała przed oszustami, którzy podają się za policjantów, funkcjonariuszy CBŚP czy naszych bliskich. Oszuści próbują swoich metod, by kosztem ufnych osób szybko się wzbogacić. Manipulują, zdobywają zaufanie i wywołują presję czasu. W przypadku odmowy przekazania pieniędzy straszą konsekwencjami prawnymi i wzbudzają wyrzuty sumienia.
Była to również dobra okazja do tego, by przestrzec seniorów przed tzw. .„domokrążcami”, którzy podszywają się np. pod pracowników gazowni i wodociągów. Wówczas wchodzą do mieszkania pod pretekstem usunięcia awarii bądź spisania liczników, odwracają uwagę domowników i kradną pieniądze, a także biżuterię. Seniorzy muszą zachować czujność również kiedy do ich drzwi pukają osoby podające się za pracowników ZUS-u czy Urzędu Skarbowego. Wówczas najbezpieczniej nie wpuszczać takiej osoby do mieszkania, tylko sprawdzić w danej instytucji czy były planowane naprawy i rozliczenia. Osoby mające uczciwe zamiary nie zrażą się taką ostrożnością.
Kolejną z prelegentek była Katarzyna Baranowska, która jest trenerem personalnym, ale oprócz tego prowadzi własny klub fitness, w którym regularnie odbywają się zajęcia ruchowe dla seniorów. Trenerka swoją prelekcję zaczęła od wspólnego tańca „Zorba” z seniorami. Dzięki temu wprawiła gości w znakomite humory i w prosty oraz przyjemny sposób pokazała jaką dawką energii jest aktywność fizyczna. Prowadzenie aktywnego i zdrowego stylu życia w znacznym stopniu wpływa na stan zdrowia oraz wydłużenie się okresu samodzielności osób starszych.
Następnym z prelegentów był Rafał Wencel, który jest nauczycielem w jednej ze szkół podstawowych w Kędzierzynie – Koźlu, a przedmioty jakie naucza to historia oraz Edukacja dla bezpieczeństwa. Prelekcja, którą wygłosił była na temat powinności obronnej obywateli Rzeczypospolitej Polskiej.
Strażak kpt. Rafał Kulik przedstawił seniorom zasady zachowania się w czasie podtrucia tlenkiem węgla i gazami pożarowymi oraz jakie są zasady postępowania w przypadku pożaru oleju jadalnego. Ponadto przypomniał gościom o zasadach udzielania pierwszej pomocy. Nie zabrakło również wskazówek jak postępować w sytuacji pożarów sadzy w przewodach kominowych.
Dodatkowo podczas spotkania policjanci przypomnieli o policyjnych aplikacjach, takich jak Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa czy Moja Komenda, które są przydatne we wspólnym interesie społecznym jakim jest bezpieczeństwo.
Przypominamy jak nie stać się ofiarą oszustwa:
- należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji;
- jeśli chodzi o członka rodziny, zadzwoń do niego i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje twojej pomocy. Opowiedz osobie bliskiej o zaistniałym zdarzeniu;
- nigdy nie udzielaj przez telefon informacji, jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu czy na koncie bankowym;
- nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł;
- nie ulegaj presji jaką wywiera telefoniczny rozmówca;
- poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Pamiętaj!
- Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
- Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach, „akcjach policyjnych”.
- Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.